Logo
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Blog
  3. 5 dokumentov, ktoré musíte vidieť
23.10.2017

5 dokumentov, ktoré musíte vidieť

 

Dokumentárne filmy o ekológii sú tým najlepším spôsobom, ako sa dozvedieť niečo nové zaujímavou a pútavou formou. Dnes už nestačí sledovať dokumenty len z TV, kde sa niektoré k nám dostávajú po rokoch od svojej premiéry, ale je prínosné si na takéto seriály zájsť hoc aj do kina, napríklad počas mnohých environmentálne založených festivalov. Samozrejme, keď sa človek do týchto tém ponorí, zistí, že vo svete už pomaly neexistuje oblasť, ktorá by vplyvom človeka nebola zdevastovaná, alebo bola na tej najlepšej ceste k nepríjemnému koncu. Avšak, stále je šanca na nápravu. Zatiaľ.

 

Before the Flood (2016)

Globálny pohľad na problematiku ekológie vám prinesie National Geographic v spolupráci s Leonardom Di Capriom, ktorý je veľkým advokátom udržateľného spôsobu života. Počas 93 minút načrtne základné problémy globálneho otepľovania a mnohých oblastí, ktorých sa priamo dotýka. Produkcia energií, či potravín vytvára obrovské množstvá sklenníkových plynov, ktoré postupne našu planétu otepľujú. Od roztápajúceho sa ľadu na póloch, až po rozširovanie púští a nedostatok jedla, či vody. Z dokumentu jasne vyplýva, že je čas opustiť fosílne palivá a začať sa venovať udržateľnosti naplno, pretože už včera bolo neskoro.

 

 

10 Billion: What's on Your Plate? (2015)

Festivalový film "10 miliárd: Čo máte na tanieri?" rozpráva príbeh nie príliš ďalekej budúcnosti. Ani sa nenazdáme a na svete bude žiť 10 miliár ľudí. Okrem iných vecí nás čaká aj problém so zabezpečením dostatku potravy pre všetkých. Dokument rozoberá rôzne možnosti produkcie potravy, s čo najväčším zameraním sa na udržateľnosť a ekológiu. Autori skúmajú klasické veľkohospodárstvo, ekologické prístupy, či rôzne vychytávky ako napríklad mäso zo skúmavky, či hmyz.

 

 

Stiahnuť a pozrieť film si môžete tu: https://promitejity.cz/detail-filmu/53-10-miliard-co-mate-na-taliri

 

True Cost (2015)

Obliekať sa do niečoho musíme. Podobne je na tom väčšina ľudí, a odevný priemysel preto patrí medzi najväčšie na svete. Dokument sa pozerá na ľudí, ktorí väčšinu oblečenia vyrábajú, ich životné a pracovné podmienky. Okrem toho ponúka pohľad aj na menej známe aspekty odevnej výroby, ako napríklad jej ekologická záťaž, či problém s odpadom. Ak chcete vedieť, čo nosíte, tento dokument je po návšteve fabriky v Bangladéši tou najlepšou voľbou.

 

 

https://www.csfd.cz/film/51245-the-true-cost/prehled/

 

Freightened (2016)

Lodná doprava patrí medzi najväčšie biznisy na svete. Zároveň o nej veľa ľudí skoro nič nevie. Dokument Freightened popisuje rôzne aspekty medzinárodnej lodnej dopravy, od ekológie, pracovné podmienky, až po prepojenie na diktátorské režimy a podporovanie vojen. Počas 90 minút napínavých informácií sa na každý svoj nákup budete pozerať o čosi skeptickejšie, a možno prehodnotíte všetko, čo doteraz o lokálnych a dovážaných surovinách viete.

 

 

https://www.csfd.cz/film/441157-temna-stranka-lodni-dopravy/prehled/

 

Death by Design (2016)

Mobily, telky, počítače, hodinky, mikrovlnky, ... Tento zoznam je každým dňom dlhší a dlhší. Väčšina elektronických zariadení sa vyrába v Ázii, kde sa v konečnom dôsledku vyváža aj množstvo elektro odpadu. Dokument Death by Design hovorí nielen o ekologickej záťaži tejto výroby, ale aj o záťaži na ľudský organizmus pracovníkov v továrniach. V dokumente zaznejú v spojení s využívaním lacnej pracovnej sily a nedodržiavaním základných zdravotných opatrení mená najznámejších spoločností. Viete, kto vyrobil vaše zariadenia?

 

 

https://www.csfd.cz/film/438230-zemrit-pro-design/komentare/

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

 
Facebook
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk