Logo
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Milované Mayamiko
22.02.2017

Milované Mayamiko

Hľadáte pre váš šatník jedinečné kúsky, ktoré v ňom vydržia dlho? Uprednostňujete kvalitu pred kvantitou a nie je vám jedno ako boli veci vyrobené, a kto, a v akých podmienkach ich pre vás vyrobil? Páči sa vám, keď ste za vašu prácu adekvátne ohodnotení, a preto podporujete fair trade trh? Máte radi pocit príjemnej, prírodne farbenej látky na svojej pokožke, ktorá ju nezaťaží, neublíži a nezadusí? Podporujete značky, ktoré sú zodpovedné voči prírode a životnému prostrediu, z ktorého čerpajú? Ktoré sa zaujímajú o ekológiu a ekologickú stopu, ktorú za sebou zanechávajú?

Čítajte teda ďalej a dozviete sa o značke, ktorá vás v takýchto veciach nesklame.

Fair trade dámske oblečnie Mayamiko

Mayamiko je odevná značka, ktorú založila Paola Masperi v roku 2013 v Malawi. Spája súčasný odevný dizajn s tradičnými africkými technikami. Ich oblečenie je šité z tradičnej africkej potlačenej bavlny (miestny ju nazývajú „chitenje“), alebo z iných unikátnych látok, pochádzajúcich z miestneho trhu. Látky sú farbené a batikované prírodnými farbivami, lokálnym remeselníkom Dominikom. Jedna z kolekcií, Rebirth, napríklad recykluje použité, či vyradené kúsky látok.

Všetky kolekcie sú vyrábané v Mayamiko Lab, ktorý bol zriadený charitatívnou nadáciou Mayamiko. Paola sa po rozsiahlom cestovaní po Afrike rozhodla pomôcť najznevýhodnenejším ľuďom v Malawi tým, že vytvorila nadáciu Mayamiko, vďaka ktorej podporuje ich kreativitu a talent trvalo udržateľnými aktivitami. V súčasnosti tento projekt ponúka školenie v šití znevýhodneným ženám, ktoré postihol vírus HIV, alebo sa starajú o HIV nakazené siroty, a časť zo zisku predaja oblečenia, ktoré šijú, ide priamo na charitu, aby mohla pomáhať miestnym v Malawi aj naďalej. Miestni absolventi škôl dostávajú za svoju prácu slušnú mzdu a Mayamiko tiež financuje semináre a rozvojové dielne, aby mohli z chudoby vytiahnuť čo najviac ľudí.

Mayamiko sa riadi týmto etickým kódexom

 • žiadna nútená práca
 • slobodné kolektívne vyjednávanie a sloboda združovania sa
 • bezpečné a hygienické pracovné podmienky
 • žiadna detská práca žiadna diskriminácia
 • slušný plat
 • žiadne šialené nadčasy
 • dobré zaobchádzanie s ľuďmi, žiadne neľudské správanie a násilie
 • zaškolenie a profesný vývoj pre všetkých zamestnancov
 • výživné jedlo každý deň
 • podporovanie individuálnych zručností
 • podpora vo vytvorení si vlastného podnikania
 • finančné vzdelávanie a prístup k pôžičkám a grantom
 • dôchodkové zabezpečenie a odmeny

 

 

Fair trade dámske oblečnie Mayamiko

Mayamiko nepodporuje ekonomiku komunity len nákupom textílií na miestnom trhu, ale aj tým, že ľudí vyučuje a kvalifikuje, poskytuje im vzdelanie vo finančnej sebestačnosti a podporuje ich v budovaní si vlastných snov. Ak sa chcú ženy vrátiť naspäť do svojho domova, majú tak vzdelanie a možnosť učiť ďalšie ženy vo svojej dedine, či si v nej zriadiť svoj malý biznis.

Podporujú nielen spravodlivý obchod, ale aj životné prostredie, napríklad aj tým, že využívajú látky do posledného kúsku a svoju dielňu prevádzkujú v zero-waste štýle. Sú skvelým príkladom udržateľnej módy, kedy pracujú s malým množstvom materiálov a šijú len malý, a tak aj unikátny počet kúskov do vašich šatníkov. Ich výroba prírodu a ľudí nijak nevykorisťuje, práve naopak. Masová výroba, ktorá nemá kupcov im nič nehovorí.

Okrem tohto všetkého sú členom kampane „Iprefer30,“ ktorá obhajuje pranie vecí na 30 °C. Vedeli ste, že pranie na najnižšej možnej teplote pomáha znižovať emisie CO2, šetrí energiu a životné prostredie? A že tým zároveň šetríte aj oblečenie a tkaniny? Vaše oblečenie tak vydrží pekné oveľa dlhšie.

Látka z miestneho trhu

Mayamiko sa neustále angažuje aj pomimo svojej organizácie, a sú tak napríklad členmi módneho fóra „Spoločenstvo 500“ a zástancovia hnutia „Fashion Revolution“, ktorá mení pohľad na módu, hlavne v oblasti etiky. Za ich prácu v projektoch „Changing Lives,“ či „Brand to Watch“ boli dokonca ocenení a mali tak možnosť prezentovať svoje výrobky na Vogue Italia Eco Talents Scouting 2013 v Dubaji.

Ak ste sa teda rozhodli podporiť ženy v Malawi a získať do svojho šatníka niečo kvalitné, kliknite tu.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

 
Facebook
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk